DragTurk

Mafia 2 ve arabaları

Eklenme Tarihi : 2010-07-14

Mafia, ilk oynadığımızda hepimizi sandalyeye kilitleyen efsane bir oyundu. Mükemmel senaryosu, kahramanları, müzikleri, arabaları, muhteşem hazırlanmış şehriyle kendine hayran bırakmıştı. Aylarca oynadık, sonra ikincisinin geleceği söylendi, daha bir heyecanlandık. Ancak Mafia II’nin gelişi yılan hikâyesine döndü. Mafia II beklerken The Godfather: The Game diye bir oyun geldi, Mafia’nın verdiği zevkin yarısını vermedi. Mafia ekibi yeni oyun üzerinde çalıştıklarını söylediler, her yaz Mafia II gelecek diye bekledik.

 

En sonunda beklenen gün geldi ve Mafia II’nin 24 Ağustos’ta piyasaya sürüleceği açıklandı. Trailerlarından anladığımız kadarıyla ilk Mafia, bu oyunun yanında Wolfenstein 3D gibi kalacak. Etkileyici görünen senaryo, NVIDIA’nın Apex ve PhysX teknolojileriyle bütünleşince mükemmel sahneler içeren bir oyun çıkmış ortaya.

Benim için oyunun önemli özelliklerinden biri de kullanacağımız otomobiller. Önceki oyunda 1930′lu yıllara ait 50′den fazla otomobil modeli kullanıyorduk, Mafia II’de neler olacağını merak edip, kısa bir araştırma yaptım.

Mafia II’de, otomobiller Mafia’da olduklarından daha önemli konumdalar. Önceki oyunda istediğimiz yerden istediğimiz aracı çalarak yolumuza devam edebiliyorduk. Gaspetmek istediğimiz otomobilin sürücüsü silahlı olsa bile pek önemi olmuyordu. Mafia II’de silahlı sürücüler gerçekten tehlikeli birer düşman olabiliyorlar.

 

Otomobiller, önceki oyundaki gibi döneme göre gelişiyorlar. 1930′lu yılların otomobilleriyle başlayan macera, sonlara doğru 1950′lerin konseptlerine kadar uzanıyor. Sokaktaki her arabayı gaspedemediğimiz gibi, her gördüğümüzü çalamıyoruz. Arabalarımızı parayla satın alıp, yine parayla tamir ediyor, modifiye edebiliyoruz. Need for Speed serilerinde olduğu gibi polis tarafından aranan bir otomobilin rengini, camlarını, jantlarını, plakasını vs. değiştirerek üzerindeki “heat”i düşürebiliyoruz.

 

Ayrıca araçlar önceki Mafia’dan daha kullanışlı. Otomobillerde bagajı, kamyonlarda kasayı silahları, cesetleri vs. saklamak için kullanabiliyoruz.

 

Hasar modellemesi Mafia’da mükemmeldi, Mafia II’de de mükemmel. Yolun durumuna göre araçlar kirlenebiliyor, bozuk yollarda sürat yapınca hasar alabiliyor, benzin bitebiliyor, çatışma durumunda lastikler patlıyor, camlar kırılıyor, kaporta deliniyor, eğer benzin deposuna mermi gelirse araç infilak edebiliyor.

Toplamda 50 civarında otomobilin olduğu oyunda, Schubert, Lassiter gibi önceki oyundaki kurgu markalar kullanılmış. Ancak tüm araçlar dönemin otomobillerinden modellenmişler.

 

Tespit edebildiğim marka ve modellerin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız...

Yazar: Akay Perker
Makaleye oy ver
Bu galeri 2922 kez görüntülendi.

Yazarın Diğer Makaleleri

 • Pebble Beach Concours d’Elegance

  Pebble Beach Concours d’Elegance

  Eklenme Tarihi :


  California'nın Monterey kentinde 1950'den beri düzenlenen Pebble Beach Concours d’Elegance, dünyanın en prestijli otomotiv organizasyonlarından biri. Toplam değeri 200 milyon doları geçen 175 farklı otomobilin her yıl katıldığı organizasyonda araç türüne, üreticisine, tasarımcısına, ülkesine ve üretildiği döneme göre ödüller dağıtılıyor.
 • WRC Kendine Geliyor!

  WRC Kendine Geliyor!

  Eklenme Tarihi :


  Tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz, motorsporlarını da kötü vurmuştu. Finans sektöründen bilişim sektörüne kadar birçok sponsor motorsporlarından çekildi, devam eden kriz otomobil markalarını da zorladı ve hiçbir zaman bırakacağını düşünmediğimiz markalar Formula 1, WRC gibi dev serilerden ayrıldılar.
 • Pekin, Paris ve Anadol

  Pekin, Paris ve Anadol

  Eklenme Tarihi :


  Türkiye, bugüne kadar kendi ürettiği otomobille, kendi yetiştirdiği pilotlarla bir yarışa katılmadı. 1800lerin sonunda otomobil kavramı ortaya atıldığından beri, bir arpa boyundan hallice yol gidebildik.
+ Yazar'a ait diğer makaleler


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları ( yorum yok )

 • Red R33 Show
  2010-08-30 01:26:41 Eklendi
 • Vtec Accelleration
  2010-08-30 01:16:49 Eklendi
 • Best Of Exhaust Sounds
  2010-08-30 01:02:20 Eklendi
 • Opet Full Force Reklam
  2010-08-30 00:39:57 Eklendi
 • 2 Fast 2 Real Trailer
  2010-08-30 00:35:10 Eklendi
 • ARM
  2010-08-30 00:33:46 Eklendi