DragTurk

Pebble Beach Concours d’Elegance

Eklenme Tarihi : 2010-08-14

Automobile Racing Club of America (ARCA), 1933 yılında iki kardeş tarafından kurulmuş ve 2. Dünya Savaşı’na kadar birçok güzel organizasyona imza atmış. 1941′de patlayan savaş eğlenceli Amerikan hayatına tüy dikince, kulübün kapısına kilidi vurmuşlar.

1944 yılında ise, savaştan sağ dönmeyi başaran bir grup ARCA üyesi eski günleri canlandırmaya karar vererek Sports Car Club Of America’yı (SCCA) kurmuşlar. 1944′den beri çeşitli organizasyonlar düzenleyen SCCA, bugün ABD’nin en köklü otomobil kulüplerinden biri.

National Sports Car Championship, World Sports Car Championship, United States Road Racing Championship gibi birçok pist ve yol yarışı düzenleyen SCCA’in önemli organizasyonlarından biri de, 1950 – 1956 yılları arasında düzenlediği Pebble Beach Road Races adlı yol yarışı organizasyonu.

Pebble Beach Road Races 1956′ya kadar düzenlendi ama öyle bir hatıra bıraktı ki, o yıllardan beri dünyanın en prestijli otomobil organizasyonu sayılıyor: Pebble Beach Concours d’Elegance. Ne olsun Türkçe adı, Pebble Beach Zarafet Yarışı uygun mu?

Bu organizasyon, 1950 yılında Pebble Beach Road Race dahilinde California yollarını arşınlayan yarışçılar tarafından düzenleniyor ilk kez. Yarışmacılar, Pebble Beach’deki start noktasında araçlarını sergileyip, kendi aralarında bir güzellik yarışması düzenliyorlar.

1950 ve 1951′de sadece yol yarışına katılanların girdiği yarışma, sonraki yıllarda başkalarının da katılımıyla ayrı bir organizasyon halini alıyor. Start noktası yetmemeye başlayınca, katılımcılar otomobillerini dünyanın en ünlü golf sahalarından biri olan Pebble Beach Golf Links’de sergilemeye başlıyorlar. Uzun yıllar klasik, egzotik, kült, antika otomobillerin sergilenip jüri oylamasına sunulduğu yarışmaya 2001 yılında koruma altındaki antikaların ve yabancı ülkelerden otomobillerin de katılmaya başlamasıyla organizasyonun değeri kat kat artıyor.

ABD’nin çeşitli eyaletleriyle birlikte Almanya, Avustralya, Fransa, Hollanda, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerden katılan otomobiller araç türüne, üreticisine, tasarımcısına, ülkesine ve üretildiği döneme göre sınıflandırılarak seçmeler yapılıyor. Her sınıftan ilk üç otomobil seçildikten sonra, tüm sınıfların birincileri arasından “best of show”, yani o yılın en güzel otomobili seçiliyor.

Otomotiv endüstrisine veya motorsporlarına büyük katkıda bulunmuş bazı ikon isimler de her sene fahri jüri olarak davet ediliyorlar ve mevcut sınıflandırmalardan bağımsız olarak beğendikleri otomobilleri ödüllendiriyorlar.

2005 yılında katılımcı otomobil sayısı 225′e ulaşıyor ve organizatörler yarışmacılara daha fazla zaman ayırabilmek için 2006′dan itibaren katılımcı sayısını 175 ile sınırlandırıyorlar. Katılımcı otomobillerin toplam değeriyse 200 milyon doları geçiyor.

Pebble Beach Concours d’Elegance o kadar önem verilen bir organizasyon ki, birçok katılımcı dereceye girebilmek için otomobilleri üzerinde yıllarca çalışıp yüzbinlerce dolar harcıyorlar.

Yarışmaya bir kez katılan otomobil, sahibi değişmedikçe veya belli bir oranın üzerinde yeniden restore edilmedikçe 10 yıl boyunca bir daha katılamıyor.

Birçoğunun değeri milyon doları geçen 175 antika sayesinde organizasyon artık sadece güzellik yarışmasıyla kalmıyor. Organizasyonun sürdüğü bir hafta boyunca Monterey’deki Mazda Raceway Laguna Seca adlı pistte düzenlenen vintage car yarışından, çeşitli açık arttırma firmalarının düzenlediği açık arttırmalara kadar 50′den fazla organizasyon yapılıyor.

Bağlantılı organizasyonlar sayesinde sadece Pebble Beach’de antika otomobiller yer almıyor, birçok otomobil üreticisi ve serbest tasarımcı da yeni konseptlerini bu organizasyonda görücüye çıkarıyorlar.

Tüm bu organizasyonların sunduğu lüks ve ihtişam da Pebble Beach Concours d’Elegance’ı dünyanın en prestijli otomobil aktivitesi haline getiriyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir gürültüyle başlayan organizasyonda birçok otomobil görücüye çıkacak.

Onlar orada milyonlarca dolarlık organizasyonlarla gövde gösterisi yapsınlar, biz Aston Martin Türkiye’ye distribütörlük verecek mi, verirse ne olacak diye düşünelim burada.

Aradaki fark kapatılamayacak kadar büyük… ve can sıkıcı.

 

 

Geçtiğimiz yıl Monterey’de Aero Supersports’u tanıtan Morgan, bu sene Morgan Eva GT’nin taslağını tanıttı.

 

 

Delahaye USA, Bella Figura Bugnetti Coupe ile Monterey’deydi.

 

 

Formula 1 tecrübesini diğer pistlere aktaran Lotus, yeni modeli Lotus Exos T125 ile 1 milyon doları olan herkesin pist otomobili sahibi olmasına imkân verecek.

Bu sene Pebble Beach Concours d’Elegance’da olan biten şimdilik bu kadar. Yeni konseptler, lansmanlar ve açık arttırmalar gerçekleştikçe buraya ekleriz.

 

Yazar: Akay Perker
Makaleye oy ver
Bu galeri 7898 kez görüntülendi.

Yazarın Diğer Makaleleri

 • Pebble Beach Concours d’Elegance

  Pebble Beach Concours d’Elegance

  Eklenme Tarihi :


  California'nın Monterey kentinde 1950'den beri düzenlenen Pebble Beach Concours d’Elegance, dünyanın en prestijli otomotiv organizasyonlarından biri. Toplam değeri 200 milyon doları geçen 175 farklı otomobilin her yıl katıldığı organizasyonda araç türüne, üreticisine, tasarımcısına, ülkesine ve üretildiği döneme göre ödüller dağıtılıyor.
 • WRC Kendine Geliyor!

  WRC Kendine Geliyor!

  Eklenme Tarihi :


  Tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz, motorsporlarını da kötü vurmuştu. Finans sektöründen bilişim sektörüne kadar birçok sponsor motorsporlarından çekildi, devam eden kriz otomobil markalarını da zorladı ve hiçbir zaman bırakacağını düşünmediğimiz markalar Formula 1, WRC gibi dev serilerden ayrıldılar.
 • Pekin, Paris ve Anadol

  Pekin, Paris ve Anadol

  Eklenme Tarihi :


  Türkiye, bugüne kadar kendi ürettiği otomobille, kendi yetiştirdiği pilotlarla bir yarışa katılmadı. 1800lerin sonunda otomobil kavramı ortaya atıldığından beri, bir arpa boyundan hallice yol gidebildik.
+ Yazar'a ait diğer makaleler


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları ( yorum yok )

 • Red R33 Show
  2010-08-30 01:26:41 Eklendi
 • Vtec Accelleration
  2010-08-30 01:16:49 Eklendi
 • Best Of Exhaust Sounds
  2010-08-30 01:02:20 Eklendi
 • Opet Full Force Reklam
  2010-08-30 00:39:57 Eklendi
 • 2 Fast 2 Real Trailer
  2010-08-30 00:35:10 Eklendi
 • ARM
  2010-08-30 00:33:46 Eklendi